Peygamberimiz Son Kez Çıktığı Minberden Ne Tavsiye Etti?

Peygamberimiz Son Kez Çıktığı Minberden Ne Tavsiye Etti?
  • 0
  • 12
  • 5 Kasım 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Peygamber Efendimiz (s.a.v) minbere son çıktığında sahabiye neyi tavsiye ediyor? Dr. Murat Kaya anlatıyor…

Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in vefâtından önceki son hastalığı sırasında Hazret-i Ebû Bekir ile Abbâs -radıyallâhu anhumâ- Ensâr toplantılarından birine uğramışlardı. Ensâr orada ağlıyorlardı. Ebû Bekir veya Abbâs -radıyallâhu anhumâ-:

“−Niçin ağlıyorsunuz?” diye sordu.

Ensâr:

“−Nebî -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in bizimle beraber oturduğu zamanları hatırladık (O’nu bir daha görememe korkusuyla ağlıyoruz).” dediler.

Hazret-i Ebû Bekir yâhut Hazret-i Abbâs, Nebî -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in yanına girip O’na Ensâr’ın teessürünü arz etti. Bunun üzerine Nebî -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, başını (siyah) bir kumaş kenarıyla sarıp mescide geldi. Minbere çıktı. Bu günden sonra Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- bir daha minbere çıkmadı. Allâh’a hamd ve senâ ettikten sonra şöyle buyurdu:

Ashâbım! Size Ensâr’ı vasiyet ederim. Çünkü onlar, benim cemaatim, sırdaşlarım ve emînlerimdir. Onlar, üzerlerine düşen yardım vazifesini (Akabe gecesi söz verdikleri gibi) yerine getirdiler. Şimdi (vazife mukâbilindeki) hakları kalmıştır (ki o da Cennetʼtir). Şu hâlde siz Ensâr’ın iyilik edenlerine teveccüh ve ikram ediniz! (Hadler hâricindeki) kusurlarından da vazgeçiniz ve affediniz!” (Buhârî, Menâkıbu’l-Ensâr, 11)

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Gönüller Sultanı Efendimize Muhabbet, Erkam Yayınları, 2015

Müminlerin Kardeşliği Nasıl Olmalı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir