Ehli Beyt İle İlgili Güzel Sözler

Ehli Beyt İle İlgili Güzel Sözler
  • 0
  • 55
  • 1 Ekim 2022
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Sayfa İçeriği: Ehli Beyt Sözleri, İmam Ali Sözleri Ehlibeyt, Ehli Beyt Sevgisi İle İlgili Sözler, Ehlibeyt Aşkına Sözleri, Ehlibeyt Sözleri Kısa

Bu sayfada sizlere ehlibeyt ile ilgili sözler hazırladık. Bu güzel sayfaya destek olmak için siz de söz gönderin bu sözleri kısa mesajla yollayın ya da sosyal medyada paylaşın tercih sizin ne yapmak isterseniz onu yapın.

EHLİBEYTE GÜZEL SÖZLER

Fedayi der, böyle imiş kaderim, Dünya benim olsa şad olmaz gönlüm, Ehl-i Beyt aşkına eğridir boynum, yanıp tutuştuğum yar senin için.

Ahlakını güzelleştir ki, Allah hesabını hafifletsin.

Allah Teâlâ’ya muhabbeti olan kimseye her şey kolaylaşır.

Dilini tutmadıkça hiç kimse günahlardan kurtulamaz.

Ayıbın en büyüğü, sende olan bir ayıpla başkasını kınamandır.

İnsanlara faydası olmayanları, ölülerden sayın gitsin.

Ahlak’ın ahlaksızların elinde oyunca olduğu bir toplumdan hayır bekleme.

Sıkıntı ve musibitlere karşı iki şey ile Rabbine sığın; Sabır ve Namaz.

Hz. Ali şehid olduğunda muaviye şöyle dedi: İlim ve fıkıh Ali’nin ölümüyle ortadan kalktı.

İmanın tadını almak isteyen sevdiği kişiyi Allah için sevsin. Hz. Muhammed

Allah’ı sevmek, imanın hakkıdır. Peygamber’i sevmek, Allah’ın hakkıdır. Ehl-i Beyt’i sevmek ise Peygamber’in hakkıdır.

Alçakça söylenen bir söze asla karşılık verme. Çünkü o sözün sahibinde daha nice alçak söz vardır. Hz. Ali

Allah Resûlü’nün temiz ailesini ve şerefli neslini yani Ehl-i Beyt’ini sevmek de imanın gereği ve peygamber sevgisinin alametidir.

Vay o vefasız ümmete ki Ehl-i Beyt’e zulümler reva gördüler ve Kerbela Çölü’nde Resûl’ün evlatlarına eziyet ettiler.

Müslüman bir kimseden bir söz duyduğunuzda, onu en güzel şekilde yorun. Şayet güzel bir yorum yapamazsanız kendi nefsinizi kınayın.

Çocuklarınızı üç haslet çerçevesinde terbiye ediniz: Peygamber sevgisi, Ehl-i Beyt muhabbeti ve Kur’an-ı Kerîm tilaveti.

Hüseyin’in başı gövdesinden kopartılırken, yüreğini dünyadan koparmayana yazıklar olsun! Ehl-i Beyt’e kılıçlar çekilirken ciğerinden ah çekmeyenlere vah olsun!

O’nun Ehl-i Beyt’i, Nuh’un Gemisi hükmündedir. O gemiye binenler kurtulur. Ondan beri kalanlar karanlıklar deryasında boğulup giderler.

Âhir zamanın en büyük fesadı zamanında, elbette en büyük bir müçtehid, hem en büyük bir müceddid, hem hâkim, hem mehdi, hem mürşid, hem kutb-u âzam olarak bir zat-ı nuraniyi gönderecek ve o zat da ehl-i beyt-i Nebevîden olacaktır.

Ehl-i Beyt’i yani Peygamberimizin soyundan olanları, İmam Ali’yi, Hz. Fatıma anamızı, İmam Hasan ve İmam Hüseyin’i sevmek farzdır der.

Size, sımsıkı sarıldığınız müddetçe benden sonra sapıtmayacağınız iki mühim emanet bırakıyorum. Biri diğerinden daha büyüktür. O da Allah’ın Kitabı’dır! Kuran, semâdan yeryüzüne uzatılmış sağlam bir ip gibidir. Diger emanet de ailem, Ehl-i Beyt’imdir. Kur’ân ve Ehl-i Beyt’im cennette Havuz’un başında benimle buluşuncaya kadar birbirlerinden ayrılmazlar. Benden sonra o ikisine karşı nasıl muamelede bulunduğunuza iyi bakın, dikkat edin! Tirmizi, “Menákıb”, 104.

Enes b. Malik buyuruyor ki; Rasulullah(s.av) Hz. Ali ile Hz. Fatıma ‘yı evlendirdikten sonra 6 ay boyunca onları sabah namazına uyandırmak için o eve gider Ey Muhammed’ in Ehl-i Beyt’i! Allah size rahmet etsin. Namaz vakti geldi der ve onları namaza çağırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sohbet - güzel sözler
mersin mezar