Cebrail Aleyhisselam Kimdir?

Cebrail Aleyhisselam Kimdir?
  • 0
  • 12
  • 18 Ağustos 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Cebrail Aleyhisselam kimdir? Cebrail Aleyhisselam’ın görevi, özellikleri, diğer isimleri nedir? Cebrail Aleyhisselam hakkında kısaca bilgi.

Cebrail Aleyhisselam dört büyük melekten biridir. Vahyi getirmekle görevlidir. Cebrail’e (a.s) güvenilir anlamına gelen “emîn” de denilmiştir.

CEBRAİL ALEYHİSSELAM’IN DİĞER İSİMLERİ

Cebrail Aleyhisselam Kur’ân-ı Kerîm’de Cibril, Rûhulkudüs, Rûhulemîn, Rûh ve Resûl şeklinde beş değişik isimle ifade edilir.

Ayette şöyle buyrulur: “O (Kur’an’ı), Ruhu’l Emin uyarıcılardan olasın diye senin kalbine indirmiştir.”[1] Bir başka ayette de ona Ruhu’l-Kudüs adı verilmiştir: “…Kur’an’ı Rabbinden hak olarak Rûhu’l Kudûs indirmiştir.”[2]

İlgili âyetlerde belirtildiğine göre, Cebrail Aleyhisselam karşı konulamayan müthiş bir güce, üstün bir akla ve kesin bilgilere sahiptir; “arşın sahibi” nezdinde çok itibarlıdır ve meleklerin kendisine mutlaka itaat ettiği şerefli bir elçidir. (bk. Necm, 53/5-6; Tekvîr, 81/19-21)

EN ÜSTÜN VE EN BÜYÜK MELEK

Cebrail Aleyhisselam meleklerin en üstünü ve en büyüğü, Allah’a en yakını olduğu için kendisine meleklerin efendisi anlamında “Seyyidü’l-Melâike” denilmiştir.

[1] Şuarâ sûresi, 193-194. ayetler

[2] Nahl sûresi, 102. ayet

Kaynak: İslam ve İhsan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir